Proč je reklama na Seznamu stále tak populární a účinná?

reklama na seznamu - seznam reklama

Přestože reklamy od Google Ads a Facebooku jsou v celosvětovém měřítku stále oblíbenější, jako český podnikatel máte k dispozici ještě jednu možnost, jak svou firmu v online prostředí zpropagovat – službu Sklik od Seznamu.

Ať už chcete zviditelnit značku, internetový obchod nebo přitáhnout na web více návštěvníků, Sklik reklamu byste neměli v žádném případě opomenout. Největší český vyhledávač totiž měsíčně osloví větší počet uživatelů, než si možná myslíte.

Proč by vaší firmě neměla chybět reklama na Seznamu?

Především proto, že podnikáte v České republice a Seznam na tuzemském poli stále hrdě soupeří s Googlem. Uvádí se, že Google Ads z pomyslného koláče na trhu reklamy ukrajuje 65 % a Sklik reklama 35 %, což je samo o sobě dostatečným důvodem pro zvážení inzerce na Seznamu.

Sklik portál navíc tvrdí, že díky Sklik reklamě zasáhnete přes 95 % všech uživatelů českého internetu. Vaši propagaci lidé uvidí i na webech jako Novinky.cz, Seznam Zprávy, Sreality.cz či iDnes.cz.

A zde najdete všechny partnerské weby Seznamu ke stažení. V záložce „Weby dle formátů a kategorií reklam“.

Seznam reklama s sebou nese i řadu dalších výhod, které dnes považujeme za samozřejmost právě v případě Google Ads. Jde například o rychlé nastavení reklamy, jednoduchou správu vynakládaných financí, přehledné vyhodnocení reklamního sdělení nebo nastavení okruhu oslovených lidí.

Ale co je nejdůležitější – Sklik propagace funguje na principu PPC reklamy (PayPerClick). Takže neplatíte za pouhé zobrazení, ale až za proklik uživatele na web. Díky tomu bude vaše cílení efektivnější.

Možnosti a druhy Sklik reklamy

Když už jste se rozhodli Sklik začít využívat, zbývá udělat jeden malý, ale důležitý krok – vybrat pro svou reklamu vhodný typ kampaně – Seznam kampaně. Záleží přitom, na jaké publikum cílíte a kde jej chcete primárně oslovit. Tady se fantazii nekladou prakticky žádné meze. Seznam nabízí následující možnosti, mezi nimiž i vy určitě najdete to pravé ořechové:

 • Vyhledávací kampaň ve vyhledávání Seznamu (vyhledávací síť)

Jde o reklamu, která se uživateli zobrazí po vyhledání konkrétního dotazu, a to přímo ve vyhledávači od Seznamu (ale i v jeho partnerských vyhledávačích). Jaká je hlavní výhoda? Pokud váš inzerát souvisí s hledanou frází, máte velkou šanci, že zasáhne přesně ty osoby, jež zasáhnout má. Vyhledávací kampaň může mít podobu buď textových, nebo produktových reklam ve formě zobrazení konkrétního zboží i s cenou a obrázkem. Reklama ve vyhledávání je nejefektivnější formou novodobé propagace.

 • Obsahová kampaň na partnerských webech Seznamu (obsahová síť)

Obsahová kampaň na Seznamu funguje na jiném principu. Vaše reklama se uživateli nezobrazí na základě vyhledávání, ale samovolně při čtení textů na českých webech, přímo v článcích a dalších příspěvcích. Algoritmy vyberou správný inzerát podle předchozího chování čtenáře na internetu. Výhodou obsahových kampaní je, že vám dávají větší možnost volby. Současně můžete pomocí obsahové sítě oslovit své potenciální klienty tolik účinným retargetingem.

V rámci obsahové sítě lze k inzerci použít například klasickou bannerovou reklamu, video reklamu nebo jejich kombinaci (tzv. kombinovaná reklama). Oblibu si získala i nativní reklama, která je šitá na míru danému webu a neruší návštěvníka při čtení. A třeba dynamický banner má tu přednost, že s ním oslovíte cílovou skupinu, kterou si předem sami definujete.

Opravdu si stačí jen vybrat. Pokud byste svou inzerci rádi umístili k tématicky vhodným textům (například zobrazení pobídky na autoservis v článku o novém BMW), pak je obsahová kampaň trefou do černého.

 

reklama sklik

Formáty reklam na Seznamu a specifika Seznam bannerů

Jestli si z výše uvedených typů reklamy něco zaslouží zvláštní pozornost, pak jsou to reklamní bannery. Stejně jako na Googlu, i při propagaci na Seznamu patří k dominantním typům inzerce a narazíme na ně úplně všude. Proto je velmi pravděpodobné, že i vy jejich služeb využijete.

Sklik podporuje bannery ve stylu:

 • kostky (všechny strany stejně dlouhé – 300×300 px, nebo 480×480 px)

 • svislých formátů

 • vodorovných formátů

Inzerenti velmi rádi využívají čtvercové bannery. Pravda je ale taková, že z hlediska počtu prokliků má největší úspěch vodorovná reklama o rozměrech 480×300 px. V případě mobilního zobrazení se daří bannerovým plochám velikosti 480×480 px.

Rozměr banneru není to jediné, co musíte vyladit. Je třeba dodržet stanovená pravidla, Seznam neschválí úplně každou reklamu. Reklamní systém Seznamu při schvalovacím procesu vyhodnocuje relevantnost, čitelnost i srozumitelnost sdělení. Samozřejmostí je, že s reklamou nesmíte porušit autorská práva někoho jiného. Nahrávat můžete formáty JPEG, PNG i GIF, a to do velikost 150 kB.

 

Nejpoužívanější bannery Seznam reklamy v současnosti:

 • banner 480×300 px – banner na domovské stránce Seznamu (nejzobrazovanější banner Seznamu)
 • banner 300×300 px
 • banner 300×250 px
 • banner 320×100 px
 • banner 300×600 px
 • banner 970×310 px
 • banner 480×480 px (mobilní)

ukazka seznam reklamy  

 

 

Je lepší Seznam reklama, nebo Google inzerce

Jak to tak bývá, všechno má svá pro a proti. Abyste si udělali vlastní úsudek, pojďme porovnat jednotlivé přednosti Skliku i Google Ads.

Všechny novinky o Seznam reklamě najdete na blogu Skliku.

Výhody Sklik reklam:

 • Zobrazování vyhledávacích i obsahových kampaní jak ve vyhledávači Seznam, tak na dalších partnerských webech.

 • Vzhledem k oblíbenosti a bohaté historii používá vyhledávač od Seznamu velká část české populace.

 • Od roku 2019 nové formáty některých reklam (zejména pro mobilní zobrazení).

 • Obrovská síť partnerských webů, na kterých může vaše firma inzerovat, o kterých se může Googlu pouze zdát

 • Lze pracovat i s menšími retargetingovými publiky.

 • Větší možnosti při tvorbě Brandu díky známým a důvěryhodným webům z partnerské sítě.

Výhody Google Ads reklam:

 • Umístění reklam ve vyhledávačích Google a na webech z Google sítě.

 • Google je nejpoužívanější vyhledávač na světě.

 • Větší možnosti inzerce ve vyhledávání díky mnohonásobně vyššímu vyhledávání na Googlu.

 • Zahrnuje řadu inovativních funkcí a nástrojů, které na Skliku nenajdete

 • Nabízí spoustu možností, jak optimalizovat reklamy pro různé cílové skupiny.

Co si z toho odnést? Především informaci, že byste při inzerování na internetu měli reklamy od Google Ads a Skliku kombinovat.

Kombinace těchto reklamních systémů je vůbec tou nejlepší možnou cestou k efektivní propagaci firmy.

V 90% vytvářím reklamu pro své klienty právě kombinací těchto dvou reklamních systémů. Např. na Googlu se soustředíme na vyhledávací síť a Google nákupy – tyto dvě možnosti přivedou relevantní návštěvníky. A na Seznamu je pomocí retargetingu v obsahové síti top českých webů přivedeme k nákupu.

Kolik stojí reklama na Seznamu

Znáte to: Peníze až na prvním místě.

Pokud chcete vědět, o kolik reklama na Skliku ochudí váš rozpočet, pak vězte, že platíte vždy jen za kliknutí na inzerát (platba za proklik – CPC). Cena reklamy na Seznamu závisí na mnoha faktorech. Maximální cenu prokliku si však můžete sami stanovit, ta minimální činí 50 haléřů.

Rozdíl tvoří také druhy inzerce na Seznamu. Jinou cenu zaplatíte za proklik z inzerce v obsahové síti, jinou u retargetingu a odlišnou při inzerci ve vyhledávání na Seznamu.

Sklik nabízí také platbu za tisíc zobrazení (CPT), ale pokud vám jde o zásah cílové skupiny, pak se touto cestou nevydávejte.

Cena Seznam reklamy je tedy vždy individuální – dle možností i výsledků. Jsou inzerenti, kteří do Seznam propagace investují 1000 Kč / měsíc. Na druhé straně jsou i firmy, které investují do Skliku 300 000 Kč / měsíc. 

Seznam je tradice

Vyhledávač Seznamu je jedním z mála na světě, který ve své domovské zemi zdatně konkuruje stále rostoucímu Googlu. Podle některých dat až polovina Čechů stále vyhledává primárně přes Seznam. Důvodem je i fakt, že nejvyužívanější český vyhledávač spatřil světlo světa o 2 roky dříve než Google (1996), takže především starší lidé k němu pociťují důvěru

Autor článku

profil k clanku
Martin Pšenica

Pracuji pro firmy jako externí online markeťák se specializací na PPC a Facebook reklamu.

Komentáře a dotazy k článku

Nenechte si ujít další užitečné tipy ze světa online marketingu

Potřebujete poradit s reklamou na Seznamu?

Osobní údaje se zpracovávají dle pravidel pro zpracování osobních údajů.