Google reklama jako nejúčinnější marketingový nástroj

ppc reklama na google

Skoro se chce říct, že kdo nevyužívá reklamu na Google, jako by nebyl. Do jisté míry je to pravda. Pomocí Google Ads, největší inzertní online platformy na světě, propagují miliony lidí napříč kontinenty, pro některé firmy je dokonce existenčně důležitá. V čem tkví kouzlo propagace na Googlu a proč byste ji neměli opomenout ani vy?

Ať už jste malý podnikatel s pár zákazníky nebo velká korporace, služba Google Ads dokáže váš byznys slušně popohnat kupředu. Tedy za předpokladu, že ji využíváte správně a držíte se aspoň základních marketingových doporučení. Bez nich může platforma přinést více škody než užitku.

Dlouhodobé statistiky říkají, že u internetových obchodů až 50 procent tržeb tvoří zákazníci, kteří se na web dostali zásluhou reklamy Google Ads. Při takových číslech není přehnané tvrdit, že je Google reklama pro e-shopy klíčová, stejně jako pro ostatní podniky.

Proč neopomenout Google reklamu

Abychom nemlátili prázdnou slámu, podívejme se na hlavní důvody, proč Google Ads z marketingových plánů v žádném případě nevynechat:

  • v případě Google Ads platíte až za proklik uživatele, tedy za využití PPC (PayPerClick) reklamy, nikoli pouze za zobrazení inzerce

  • cenu reklam lze průběžně optimalizovat dle vašich potřeb

  • reklamu můžete cílit podle velkého množství kritérií, jako jsou jazyk, země nebo čas

  • správa všech inzercí je rychlá a intuitivní

  • žádná jiná marketingová platforma nenabízí tolik možností

  • Google reklamu si může dovolit prakticky každý podnikatel

Výhod je nepřeberné množství, na většinu z nich narazíte během využívání služby. Hlavně se ničeho nebát, u Google Ads stejně jako u jiných marketingových aktivit platí: zkoušet, zkoušet a zkoušet!

TIP: Google vede ve vyhledávání podle posledních propočtů oproti Seznamu v poměru 75,83% : 24,17%, a proto můžete na Googlu najít pro svoji firmu mnohem více prostoru a možností.

google reklama vs seznam reklama

Jak Google inzerce funguje

Po celém světě jsou miliony inzerentů a Google nějak musí rozhodnout, kterým dá při vyhledávání přednost před jinými.

Řeší to tak, že během každého vyhledávání proběhne aukce, při níž o vítězi reklamního prostoru rozhodují dva faktory:

1) nabídnutá cena inzerentem za proklik

2) skóre kvality reklamy

U hodnocení skóre reklamy záleží na vybraných klíčových slovech, celkové relevanci webu a rychlosti jeho načítání, ale také na očekávané míře prokliku na reklamu.

PPC reklama na Google a její cena

Už víte, že sami rozhodujete o tom, kolik peněz vás bude PPC Google reklama stát. A také víte, že Google Ads na základě (nejen) cenové nabídky koná aukci jednotlivých inzercí. Jak to ale s vynakládanými financi funguje v praxi?

Cena Google reklamy se odvíjí od toho, jaké nastavíte maximum za proklik. Bohužel (nebo bohudík?) platí, že systém upřednostňuje ty inzerenty, kteří platí více.

Na druhou stranu, i pokud zaplatíte méně, máte-li vysoké skóre kvality reklamy, existuje reálná šance, že se vaše reklama zobrazí ve vyhledávači hodně vysoko.

Je třeba si dávat pozor na volbu klíčových slov v reklamě, cenu totiž významně ovlivňují. Pokud v inzerátu použijete slovo či frázi s vysokou konkurencí, na nějž inzeruje spousta webů (například obecná slova jako auto, počítač, dům), pak očekávejte vyšší cenu za proklik.

Google Ads nabízí podrobné statistiky a přehledy o vašich výdajích za reklamu a o tom, jak se inzercím dařilo. Den co den můžete sledovat, jestli není na čase udělat změnu v přístupu k inzerování.

TIP: Neinzerujte pouze na první klíčová slova, která vás napadnou. Zcela jistě totiž bude cena jejich prokliku nejdražší. Přečtěte si něco o long-tail klíčových slovech nebo analýze klíčových slov. Nebojte se použít online pomocníky jako je „Slovník českých synonym„.

Možnosti Google Ads propagace

Podle toho, jaký je cíl vaší reklamy, si v Google Ads vybere typ kampaně. Inzerovat můžete pomocí vyhledávací sítě, obsahové sítě, v nákupech Google nebo třeba pomocí video kampaně. Všechny možnosti si představíme.

1) Vyhledávací síť

Reklama se zobrazuje ve vyhledávači Google na základě vyhledávání uživatelů. Vaše inzerce se může ukázat ve chvíli, kdy uživatelé zadají klíčové slovo související s vaší reklamou.

2) Obsahová síť

Princip obsahové sítě je jednoduchý: cílí na segmenty zákazníků, které chcete oslovit. Vaše inzerce se ukáže lidem s pravděpodobným zájmem o nabízený produkt/službu. Toto Google vyhodnocuje na základě předchozího chování uživatelů na internetu.

3) Kampaň v nákupech Google

Díky této kampani lze propagovat jednotlivé produkty. Oproti vyhledávací síti má tu výhodu, že zobrazuje obrázek i cenu zboží, tudíž má větší potenciál zaujmout. Sami mrkněte na princip reklamy v nákupech Google.

4) Videokampaň

Zobrazování video reklam v obsahové síti Google a na Youtube. Také zde je na výběr několik možností, mezi nimi i nepřeskočitelná inzerce.

5) Kampaně na aplikaci

Použijete v případě, že máte vlastní (většinou mobilní) aplikaci a potřebujete ji zpropagovat, aby si ji uživatelé stáhli či zakoupili. Tato aplikace se pak zobrazí například v obchodě Google Play.

6) Remarketing kampaň

Kampaň při které např. pomocí bannerů snadno zpětně oslovíte návštěvníky vašeho webu. Tyto kampaně patří k nejkonverznějším.

  • TIP: Obsahová síť patří spíše k brandovým záležitostem. Pokud jste zaměřeni na konverze, volte vyhledávací síť s kombinací s remarketingem. Skvěle fungují u e-shopů také Google nákupy, na které konkurence mnohdy zapomíná.

google propagace a inzerce cena

Google reklama a DPH

Měli byste vědět, že jakmile začnete využívat Google Ads, vzniká vám daňová povinnost, kterou musíte sami vyřešit. Pracujete totiž se zahraničí službou, která není automaticky daněna.

Tyto informace se vás týkají především v případě, že nejste plátcem DPH. Kvůli užívání Google marketingu se ani nedále jako plátce DPH registrovat nemusíte, ale je potřeba být registrován jako tzv. identifikovaná osoba.

Do 25 dnů byste měli podat přihlášku k registraci k DPH na finančním úřadu, odvádět DPH za každý kalendářní měsíc a vést si evidenci o pořízených službách.

Tyto povinnosti se týkají pouze zahraničních služeb, například u služby Sklik od Seznamu nic řešit nemusíte.

Co jste o Google Ads možná nevěděli

  • až do léta 2018 se služba jmenovala Google Adwords

  • letos uplyne 20 let od začátku fungování Google Ads (Google Adwords), platforma byla spuštěna 23. října 2000

  • od března 2003 je v provozu služba Adsense určená webům, které chtějí Googlu poskytnout na svých stránkách reklamní prostor

  • první video reklama na Youtube běžela v srpnu 2007

  • v roce 2019 přišla služba Google Ads s několika novinkami, mimo jiné s responzivními reklamami ve vyhledávání nebo s placením pouze za konverze 

  • Google Ads má samozřejmě i mobilní aplikaci

google adwords a přechod na google ads

Autor článku

profil k clanku
Martin Pšenica

Pracuji pro firmy jako externí online markeťák se specializací na PPC a Facebook reklamu.

Komentáře a dotazy k článku

Nenechte si ujít další užitečné tipy ze světa online marketingu

Potřebujete poradit s reklamou na Googlu?

Osobní údaje se zpracovávají dle pravidel pro zpracování osobních údajů.