Proč a jak měřit návštěvnost a rychlost stránek

měření návštěvnosti stránek

Možná máte nejhezčí web na světě a prodáváte na něm nejlepší produkty. Ale znamená to automaticky úspěch? Neznamená. Abyste zjistili, jestli vaše stránky plní svůj účel a správně fungují, potřebujete na nich provádět měření návštěvnosti.

Není nic horšího, než když na vaše firemní stránky či e-shop chodí málo lidí, kteří navíc musí dlouhé vteřiny čekat na načtení stránky. Naštěstí existují analytické platformy, jež měření webu usnadní a prozradí každou statistiku důležitou k detailnímu vyhodnocení. Tak abychom mohli s webem dlouhodobě úspěšně pracovat.

Proč měřit návštěvnost webu či e-shopu

Najdeme celou řadu důvodů, ale obecně je stěžejní vědět, kolik uživatelů na web přijde v daném časovém úseku (hodina, den, týden, měsíc atd.). A především kolik jich v daném časovém úseku nakoupí. Nástroje určené k měření návštěvnosti stránek však poskytují i jiné důležité údaje.

Například o tom, odkud uživatelé přicházejí nebo jestli klikají na příspěvky a reklamy, na nichž vám hodně záleží.

Jakožto inzerent si díky analýze návštěvnosti snadno spočítáte také návratnost peněz investovaných do webové inzerce.

Ze všeho nejdůležitější je pomocí měření zjistit, zda stránky naplňují očekávání. Dostatečná čtenost článků, zájem návštěvníků o produkty nebo počet registrací do systému. To všechno mohou být vaše priority.

Kdo, respektive co vám pomůže měření uskutečnit? Takzvaná webová analytika, chcete-li analytické nástroje, které jsou ve většině případů zdarma.

Samozřejmě nastává ještě jedna otázka. A tu snadno rozluštíte ve starším článku. A tedy, jak zvýšit návštěvnost webových stránek?

návštěvnost webu a eshopu

Všestranný pomocník a celosvětová jednička pro měření webu – Google Analytics

Nejoblíbenější analytikou je nástroj Google Analytics, který poskytuje veškerá data o návštěvnících. K měření návštěvnosti platformu od Googlu využívá zhruba polovina webů na světě.

Samozřejmě existují různá počítedla návštěvnosti, jako je TOPlist. To je ovšem již velmi zastaralá technika, používejte rozhodně Google Analytics.

S trochou nadsázky lze říct, že díky tomuto statistickému „udělátku“ zjistíte o uživatelích a jejich chování úplně všechno. Mimo jiné se dozvíte:

  • stav aktuální i historické návštěvnosti

  • informace o návštěvnících (jazyk, pohlaví, věk, lokalita a jaký typ zařízení používají)

  • odkud k vám uživatelé přišli

  • čas strávený na stránce

  • míru opuštění (jaká část uživatelů stránku okamžitě opustila)

  • jakou úspěšnost mají u lidí reklamy na webu

Výše uvedené parametry jsou pouze základním výčtem, sledovat toho můžete mnohem víc. Avšak platí, že je nejlepší si možnosti analytiky vyzkoušet na vlastní kůži.

K výhodám Google Analytics patří, že za něj neplatíte ani korunu, je intuitivní i pro začátečníky a můžete jej spravovat odkudkoliv, kde máte přístup k internetu (není potřeba instalovat do PC speciální program).

Jednoduchá je také implementace Google Analytics do vašeho webu. Stačí se přihlásit k účtu, zkopírovat měřící kód a umístit jej na stránku, na níž chcete měření provádět.

U mnohých platforem jednoduchá záležitost. U systémů jako je WordPress či na míru nakódovaný web oslovte webmastera či programátora.

Pokud s měřením návštěvnosti e-shopu či webu nemáte zkušenosti, lze Google Analytics rozhodně doporučit.

Určitě mrkněte pomocí videa na YouTube na velmi zajímavý tip. A sice, jak vyloučit vlastní návštěvnost ze statistik Google Analytics.

měření návštěvnosti webovych stranek
sledovani navstevnosti webu a eshopu

Ale jak měřit rychlost webu?

Rychlost hraje zásadní roli a ve světě internetu to platí dvojnásob. Budete-li mít pomalý web, zákazníky odradíte. Z vašich web stránek či e-shopu odejdou, a to přinejhorším ke konkurenci. Nemluvě o faktu, že Google při vyhledávání dává přednost rychleji se načítajícím webům.

I v případě rychlosti ale můžete, stejně jako u měření návštěvnosti zjistit, jak dobře či špatně si vedete. Měření rychlosti a test rychlosti webu umožňují například tyto nástroje:

Stačí zadat URL stránky a vyběhne na vás kompletní analýza její rychlosti, včetně doporučení pro zlepšení. Pro měření rychlosti načítání stránek je GTmetrix ideální volbou, poskytuje opravdu komplexní službu.

Kromě klasického měření rychlosti si na Pingdom můžete ověřit i to, jak se váš web načítá uživatelům v zahraničí, klidně na druhé straně světa. Lze sledovat i výpadky stránek.

Díky PageSpeed Insights zjistíte, co přesně ovlivňuje rychlost načítání, což je pro vyřešení potíží klíčové.

WebPagetest nabízí mimo jiné i testování rychlosti stránek na různých typech zařízení a v různých prohlížečích. Web se klidně může načítat v Chromu jinou rychlostí než třeba ve Firefoxu, což by vám nemělo uniknout.

Mimochodem rychlost načítání webu a dokonce rychlost vašeho webu u jednotlivých prohlížečů lze měřit i v Google Analytics.

rychlost webu a eshopu

Faktory ovlivňující rychlost stránek

Už víte, že rychlost načítání webu ovlivňuje jeho umístění ve vyhledávačích. Rozhoduje také o ochotě uživatelů na stránce setrvat, a především o ochotě potenciálních zákazníků provést konverzi (o konverzích ještě bude řeč).

Co konkrétního ale můžete udělat, aby byly webovky co nejrychlejší? Například toto:

  • využívat kvalitní hosting

Pokud si zaplatíte zprovoznění stránek na zahraničním hostingu, je dost možné, že se rychlého načítání nedočkáte. I v českých končinách ale vybírejte s rozvahou. Web provozovaný na neustále padajícím serveru je cestou do záhuby.

  • nevkládat příliš velké obrázky

Divili byste se, ale právě zbytečně velké obrázky jsou jedním z hlavních problémů pomalých webů. Přitom řešení nemůže být snadnější – ještě před nahráním na stránky všechna multimédia zmenšujte. Ušetříte prostor i nervy návštěvníků.

  • nevkládat mnoho reklam

Pokud přijdete na stránky plné blikajících reklam, máte chuť odejít dřív, než se web načte. Tak to mají úplně všichni.

  • optimalizovat zdrojový kód

Pokud sami zasahujete do kódu stránek, měli byste usilovat o to, aby byl co nejjednodušší a nejpřehlednější. Ulevíte tím webovým stránkám i serveru.

  • omezení JavaScriptu

JavaScript roboti vyhledávačů zkrátka neumí číst nebo s ním mají minimálně značné problémy. Stejně tak hraje množství JavaScriptu zásadní roli při rychlosti načtení stránky.

A jak zvýšit rychlost svého webu nebo e-shopu vám prozradí rady odborníků na tuto problematiku ↓

Článek Daniela Nytry: Jak zrychlit web

Článek Vladislava Musílka: Jak nákladné je zrychlení WordPress webu 

Článek WP Lama: Rychlost a výkon WordPress stránky

Video od Martina Michálka z WordCampu: Jak vylepšit rychlost načítání WordPress

Konverze a jejich měření

Máte rychlý web s podrobným přehledem o návštěvnosti. Výborně! Na závěr však musíme zdůraznit podstatnou drobnost – nezapomeňte sledovat, zda vaše stránky plní hlavní cíl, jehož se zpravidla dosahuje konverzemi.

Konverze je jakákoli akce návštěvníka webu, která vede ke splnění hlavního cíle. V případě e-shopu jde o prodej co největšího počtu produktů, konverzí je v tomto případě kliknutí na tlačítko „objednat“.

Za konverzi považujeme i registraci uživatele, přihlášení k newsletteru, odeslání jakéhokoli formuláře, kliknutí na reklamní banner, odpověď na anketní otázku nebo získání nového fanouška na sociální síti. To všechno vám něco přináší a dává signál, že se lidé o váš web či e-shop zajímají. Zkrátka a jednoduše: bez konverzí nejsou koláče.

Sami se v krátkém videu přesvědčte, proč webové stránky měřit a hlavně vyhodnocovat.

Stejně jako vše ostatní, i konverze můžeme měřit. Pokud zůstaneme u nástrojů od Googlu, tak nám tuto možnost nabízí přímo Google Analytics, kde v samostatné záložce najdete přehled veškerých konverzí: splnění cílů, hodnota cíle nebo konverzní poměr cíle.

Konverze můžete měřit i pomocí Google Ads, a to po vložení kódu (značky) na web.

Zbytek už je na vás! Udělejte maximum, aby lidé z vašich stránek neodcházeli a aby na nich udělali přesně to, co chcete. Jedině tak dosáhnete úspěchu v online marketingu.

měření konverzí webu a eshopu

Autor článku

profil k clanku
Martin Pšenica

Pracuji pro firmy jako externí online markeťák se specializací na PPC a Facebook reklamu.

Komentáře a dotazy k článku

Nenechte si ujít další užitečné tipy ze světa online marketingu

Potřebujete poradit s měřením webu?

Osobní údaje se zpracovávají dle pravidel pro zpracování osobních údajů.